Pierwsze dni w przedszkolu to czas trudny, tak samo dla dziecka, jak i dla Rodziców, dlatego w przedszkolu Delfinek staramy się zapewnić optymalne warunki, abyśmy wszyscy razem przeszli ten czas łagodnie i z uśmiechem na twarzy.
W pierwsze kolejności muszą Państwo zaufać nauczycielom i personelowi przedszkola, że zrobią wszystko, co należy, aby ułatwić waszemu dziecku start w roli przedszkolaka.
W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie proponujemy Rodzicom aby pierwsze kontakty z przedszkolem były w miarę krótkie, oparte o zachowanie się dziecka w grupie. Zapraszamy do zostawienia dziecka pod naszą opieką na godzinkę lub dwie, pójście na kawę, spacer lub zakupy. Jeżeli dziecko będzie zbyt mocno tęskniło natychmiast poinformujemy Państwa telefonicznie i poprosimy o powrót. Jeżeli dziecko „zapomni o Was i całym świecie” to również zadzwonimy, żebyście spokojnie dopili kawę.

Jak pomóc dziecku?
- Baw się z dzieckiem w przedszkole, rozmawiaj o chodzeniu do przedszkola w dobrym świetle, dziecko ma prawo czuć obawę przed zupełnie nową dla niego sytuacją. Twoje pozytywne słowa pozwolą na oswojenie się i podbudują malucha.
- Zorganizuj dziecku samodzielne przebywanie bez rodziców, z innymi dorosłymi i dziećmi u najbliższej rodziny lub znajomych. Pozwól żeby doświadczyło, że rodzice zostawiają je na krótki czas pod czyjąś opieką, ale zawsze wracają.
- Jeśli masz możliwość, to zacznij przygodę z przedszkolem stopniowo, przez parę dni zostawiaj pociechę w placówce na godzinę lub dwie umawiając się z wychowawczynią na telefon, jeśli wizyta potrwa zbyt długo i dziecko zacznie grymasić.
- Nie przedłużaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując pociechę opiekunce.
- Nie zostawaj z dzieckiem jeśli płacze przy rozstaniu. Po wyjściu nie wracaj słysząc płacz. Taka reakcja u dziecka rozpoczynającego przygodę z przedszkolem jest naturalna i częsta. ciocia zajmie jego uwagę czymś, co sprawi że łzy miną błyskawicznie.
- Dzieci uspakajają się w parę chwil po wejściu do sali zabaw, gdy uśmiechnięta ciocia weźmie na kolana, przytuli lub zajmie uwagę zabawką.
- Jeśli masz rozdarte serce gdy dziecko przy pożegnaniu płacze, to postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inna osoba, która zna Twoja pociechę.
- Tłumacz kiedy przyjdziesz po dziecko. Zamiast: przyjdę, kiedy skończę pracę; powiedzieć: przyjdę po Ciebie po obiedzie lub podwieczorku. Dziecko wie, kiedy są posiłki i jest mu wtedy łatwiej określić czas twojego powrotu.
- Opowiedz dziecku, że pobyt w przedszkolu jest fajny, że ma możliwość pobawić się z rówieśnikami, poznać ciekawe gry i zabawy. Dziecko lubi wyzwania, chętnie będzie chwaliło się wierszykiem, piosenką lub nowym kolegą czy koleżanką. Pozwala to budować korzystny obraz pobytu w przedszkolu.
- Pozwól pokazać czego nowego nauczyło się, podpowiedz jeśli zabraknie mu właściwych słów, stworzysz dzięki temu pozytywne nastawienie do przedszkola.
- Jeśli dziecko nie chce zaraz po przyjściu do domu opowiedzieć, co wydarzyło się w przedszkolu – nie męcz go, zainteresuj czymś innym, ciekawszym, na początku może nie chcieć mówić o wydarzeniach przedszkolnych. Okaż cierpliwość, aż zacznie samo rozmawiać o kolegach, o tym, co robiło w przedszkolu.
- Dziecko, które widzi, że Rodzice rozmawiają z nauczycielem, czuje się bezpieczne.
- Razem możemy więcej, nauczyciel to osoba, która spędza z Twoim dzieckiem większość dnia i zna je doskonale.
- Podziel się z nią swoimi obawami, na pewno uzyskasz pomoc. Jeśli widzisz jakiś problem, poinformuj o tym, wspólnie łatwiej będzie ustalić właściwą ścieżkę postępowania wobec dziecka i w przedszkolu i w domu.
- Zaufaj nam